Sunday, July 20, 2025

Trendovi U Hrvatskoj Ekološkoj Poljoprivredi Povezani S Eko Certifikatom

ekološka poljoprivreda

Ekološka poljoprivreda u Hrvatskoj bilježi značajan rast i postaje sve važniji segment poljoprivrednog sektora. Sve veća potražnja za zdravim i održivim proizvodima potiče poljoprivrednike na prelazak na ekološki uzgoj, a ključni dio tog procesa jest dobivanje službenog eko certifikata.

Ovaj dokument jamči potrošačima da su proizvodi proizvedeni na temelju strogih pravila i visokih standarda zaštite okoliša, što doprinosi daljnjem razvoju i prepoznavanju ekološke hrane u Hrvatskoj.

Razvoj i rast ekološke poljoprivrede u Hrvatskoj

Posljednjih godina, hrvatska ekološka poljoprivreda bilježi kontinuirani rast, kako u broju proizvođača, tako i u ukupnoj površini poljoprivrednog zemljišta koje se koristi za ekološki uzgoj. Posebno je značajan porast obradivog zemljišta koje se preuređuje i prilagođava zahtjevima ekološke proizvodnje. Takav trend odražava rastuću svijest o važnosti očuvanja prirodnih resursa i bioraznolikosti, ali i potrebu potrošača za proizvodima koji ne sadrže sintetičke kemikalije i pesticide.

Ključnu ulogu u ovom procesu ima sustavna kontrola i certifikacija, pri čemu se ističe rad tvrtke Bioter, ovlaštenog kontrolnog tijela koje pomaže proizvođačima da ispune stroge uvjete i dobiju službeni eko certifikat. Time se osigurava transparentnost i povjerenje na tržištu.

Važnost eko certifikata za hrvatske poljoprivrednike

Dobivanje eko certifikata nije samo formalnost – to je dokaz da je proizvodnja vođena principima održivosti i ekološke sigurnosti. Poljoprivrednici koji se odluče za ekološki uzgoj moraju zadovoljiti niz zahtjeva, uključujući pravilno upravljanje poljoprivrednim zemljištem, korištenje prirodnih gnojiva i metoda zaštite bilja te očuvanje kvalitete tla i vode.

Certifikat omogućava proizvođačima pristup rastućem tržištu ekološke hrane, kako u Hrvatskoj tako i u Europskoj uniji. Potrošači sve više biraju proizvode s dokazanim ekološkim podrijetlom, što pozitivno utječe na cijene i konkurentnost hrvatskih ekoloških proizvođača. Tvrtka Bioter svojim stručnim pristupom olakšava proces certificiranja, što je posebno važno za manje proizvođače i one koji prvi put ulaze u sustav ekološke poljoprivrede.

Tržišni trendovi i potražnja za ekološkim proizvodima

Rast broja ekoloških proizvođača prati i rast potražnje za ekološkom hranom na domaćem tržištu. Specijalizirane trgovine, tržnice, ali i veći trgovački lanci, sve češće nude proizvode s važećim eko certifikatom. Također, hrvatski potrošači sve su više svjesni zdravstvenih i okolišnih benefita koje donosi kupnja ekoloških proizvoda.

Zbog sve veće popularnosti, povećava se i površina obradivog zemljišta koje se prelazi na ekološku proizvodnju. Ovaj trend prati i razvoj pratećih djelatnosti poput prerade, logistike i marketinga ekoloških proizvoda, čime se jača cijeli lanac opskrbe.

Utjecaj ekološke poljoprivrede na kvalitetu tla i okoliš

Primjena načela ekološke poljoprivrede pozitivno utječe na održivost poljoprivrednog zemljišta. Korištenjem prirodnih metoda gnojidbe i poštivanjem plodoreda, poboljšava se struktura tla, povećava njegova plodnost i smanjuju se štetni utjecaji kemikalija. Očuvanje tla i bioraznolikosti omogućava dugoročnu održivost proizvodnje i smanjuje emisije stakleničkih plinova.

Ekološki certificirani proizvođači time ne samo da zadovoljavaju zahtjeve tržišta, nego i aktivno doprinose zaštiti okoliša i očuvanju prirodnih resursa u Hrvatskoj.

Izazovi i perspektive hrvatske ekološke poljoprivrede

Unatoč pozitivnim trendovima, hrvatska ekološka poljoprivreda suočava se s izazovima poput složenih administrativnih procedura, potrebe za dodatnim edukacijama i financijskim ulaganjima za prilagodbu zemljišta i proizvodnih procesa. Potrebno je dodatno jačati podršku proizvođačima kroz državne programe i poticaje kako bi se povećala konkurentnost i kvalitetna ponuda ekoloških proizvoda.

Uloga stručnih kontrolnih tijela, poput Biotera, ključna je u održavanju povjerenja potrošača i osiguravanju transparentnosti sustava certificiranja. Budućnost hrvatske ekološke poljoprivrede ovisi o nastavku rasta obradivog i poljoprivrednog zemljišta uključenog u ekološku proizvodnju te daljnjoj edukaciji i podršci proizvođača.

Ovaj trend usmjeren prema održivom korištenju zemljišta i visokim standardima proizvodnje jamči da će hrvatska ekološka poljoprivreda nastaviti rasti i biti prepoznata kao vrijedan dio poljoprivrednog sektora, kako na domaćem tako i na međunarodnom tržištu.

 

BIOTER

Ul. Ivana Generalića 3, 48000, Koprivnica, Croatia

+38548810292

Karta lokacije: https://maps.app.goo.gl/46U436dh3ZjEwMhi9

Share:

0 comments:

Post a Comment